Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

28 sierpnia 2022, 21:14

head_img

15 sierpnia 2022 - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 

Matko Boska Zielną zwana

Dziś przyklękam na kolana

Bukiet z ziela trzymam w ręce

Chcę Ci złożyć go w podzięce

 

Za zebrane w żniwa plony

Niechaj będzie pochwalony

Bóg który przed wieków wiekiem

Przymierze zawarł z człowiekiem

 

Będziesz wiosną w ziemię czarną

Siał swą dłonią różne ziarno

A gdy przyjdzie Zielnej pora

Będziesz plony zwoził z pola

 

Snopy zboża kładł w stodole

Aż uprzątniesz swoje pole

Zaś na Zielną z serca swego

Zrobisz bukiet ze wszystkiego

 

Z kłosów zboża, ziół, leszczyny

Z polnych kwiatów i kaliny

A gdy przyjdziesz przed ołtarze

Złożysz go swej Matce w darze

 

Ofiarując trud swej pracy

Jak wszyscy wierni rodacy

Ten obyczaj bardzo stary

Karze złożyć z plonów dary

 

J. Józef „Do Matki Boskiej Zielnej”

 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jedną z trzech największych uroczystości maryjnych. Tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została potwierdzona przez Piusa XII 1 listopada 1950 r. jako dogmat wiary.

Parafianie przynieśli do kościoła wieńce dożynkowe, które wcześniej przygotowali dokładając starań, nie szczędząc czasu ani wysiłku, by były wyrazem wdzięczności dla Boga i Matki Najświętszej za zebrane plony. Nie zabrakło też chleba, który jest owocem ziemi oraz pracy rąk ludzkich i symbolem życia, radości, sytości i szczęścia. Oprócz wieńców dożynkowych parafianie przynieśli do poświęcenia ziele, w których znalazły się kwiaty, zioła i kłosy zbóż.

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu.

Tego dnia gościliśmy Ojca Teodora Piechotę ze Zgromadzenia Słowa Bożego (SVD), który 43 lata posługuje na misji w Togo (Afryka Zachodnia). Zgromadzenie Słowa Bożego (Societas Verbi Divini) znane jest w Polsce pod  nazwą - Misjonarze Werbiści. Od wielu lat jest przodującym zgromadzeniem misyjnym. Charyzmatem Zgromadzenia jest głoszenie ewangelii w krajach, w których ludzie nie znają jeszcze Boga.

MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA

Niedziela:

  • godz. 8:00
  • godz. 10:00
  • godz. 12:00