Jubileuszowy Rok Jakubowy Compostelański 2021

07 sierpnia 2021, 17:02

head_img

Uroczystości odpustowe w Jubileuszowym Roku Jakubowym Compostelańskim 2021

Rok 2021 jest obchodzony w Kościele jako rok poświęcony św. Jakubowi Apostołowi. Rok taki świętowany jest raz na kilka lat, gdy dzień poświęcony uroczystości św. Jakuba Apostoła – 25 lipca przypada w niedzielę. Zbieżność ta ma miejsce w różnym odstępie czasowym: co 5, 6 lat a czasem nawet 11 lat. Rok jubileuszowy jest specjalnym okresem w życiu kościoła katolickiego, podczas którego można uzyskać odpust zupełny.

Na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej, odpust mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem Composteli, nawiedzą w tym czasie w formie pielgrzymki którykolwiek z 48 kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną tam na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Ojcze Nasz, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Większego Apostoła.

Inaugurację Jubileuszowego Roku Jakubowego nasza parafia przeżywała 21 lutego 2021 r., kiedy to ks. Stanisław Kondrak dokonał symbolicznego otwarcia drzwi kościoła. Następnie 23 maja - w uroczystość Zesłania Ducha Świętego do naszego kościoła przybyły relikwie św. Jakuba Apostoła. Relikwie przywiózł profesor Franciszek Mróz, który wygłosił słowo na temat życia patrona naszej parafii oraz pielgrzymowania jego drogami.

25 lipca, w święto św. Jakuba, odbyły się główne uroczystości odpustowe Jubileuszu Świętego Roku Compostelańskiego w naszej parafii. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Na zakończenie Mszy św. odbyła się uroczysta procesja, w której wzięli udział pielgrzymi, parafianie, wspólnoty różańcowe, Rycerze Kolumba oraz nowo powstała wspólnota Jakubowa.

Święty Jakubie Patronie nasz, módl się za nami...

MSZE ŚW. I NABOŻEŃSTWA

Niedziela:

  • godz. 8:00
  • godz. 10:00
  • godz. 12:00